Osmého ročníku Galerie rulandských vín v Kyjově se zúčastnilo celkem 359 vzorků z toho RB 71, RŠ 100, RM 76 a Chardonnay 73, rosé, klaretů a cuvée těchto odrůd bylo celkem 39. Hodnocení, kterého se zúčastnilo 35 certifikovaných degustátorů, se uskutečnilo v 7 komisích za využití výpočetní techniky a systému elwis. Vedení degustace se ujal hlavní somelier NVC Ing. Marek Babisz.

Celkovým šampionem GRV a cenu prezidenta republiky získalo Vinařství Volařík z Mikulova za Rulandské bílé, pozdní sběr 2013. Cenu velvyslance EU pana Kopeckého, který působí na velvyslanectví v Guyaně, získal Ing. Stanislav Martinek za Rulandské bílé MZV ročník 2008. Cenu starosty města Kyjova získalo Vinařství Stanislava Konečného za Chardonnay PS 2013. Vinařství Spielberg získalo cenu Cechu kyjovských vinařů za Rulandské modré, výběr z hroznů 2013. Šampionem odrůdy Rulandské šedé a cenu Kyjovské vinotéky získalo Vinařství Jurák a syn. Cenu Vinařské fondu ČR za nejvýše hodnocené archivní víno předával ředitel VF Ing. Machovec a získal ji Milan Vašíček – Vinař z Prušánek za Rulandské bílé, ledové víno 2010. Nejlepší víno v kategorii cuvée a rosé obdrželo Vinařství Štěpána Maňáka za Rulandské modré, klaret PS 2013. Toto vinařství obdrželo ještě Cenu hejtmana Jihomoravského kraje za nejlepší kolekci, když k již zmiňovanému klaretu zabodoval ještě z RŠ VzB 2011 a RM VzH 2012.

Celkem bylo rozdáno 115 zlatých medailí a vzhledem k tomu, že se soutěže mohou zúčastnit jenom profesionální výrobci vína, byla konkurence veliká a tomu také odpovídala úroveň vzorků. Určitě se jednalo o jeden z nejlepších ročníků této dnes již tradiční výstavy.

Tisková zpráva, autor:

Mgr. Pavel Navrátil
jednatel Cechu kyjovských vinařů

 

Soubory ke stažení